DÜĞÜN HAZIRLIĞI

Gelinlik
Damatlık
İç Giyim
Ayakkabı
Takı - Pırlanta
Alyans
Gelin Çiçeği
Güzellik - Bakım

DÜĞÜN ORGANİZASYONU

Düğün Konsepti
Mekanlar
İstanbul Düğün Mekanları
Düğün Salonları
Davet Organizasyon
Fotoğraf
Düğün Pastası
Detaylar

SİZE ÖZEL

Düğün Takvimi
Balayı
Gerekli Evraklar
Gerekli Kontroller
Dans Kursları
Davetli Listesi
Firma Rehberi

DÜĞÜN KONSEPTİ


Aslında her düğün kendi içinde ayrı bir güğün konsepti taşır ve her ne kadar dekorasyon için kullanılan malzemeler birbirine benzese de renkler, ışık oyunları ve müzik gibi detaylar düğünlerin ayırt edici ve dikkat çekici öğeleridir.

Yaz Düğünleri:

Yaz düğünlerinde yeni trend kır düğünleri. Boğaz manzaralı olan yerler ise kır düğünlerinde en çok tercih edilen mekanlar.

Düğün konsepti acilen evlenmeyi gerektirecek bir durum yoksa ya da kış, en sevilen mevsim değilse, yaz düğünü yapılır. Hem çamura bulaşmaz beyaz gelinlik hem kimseler üşümez hem de balayına güneye gidilir!

Yaz gelini bir başka olmalı! Yaz için seçilecek gelinlikler özgürlüğü, rahatlığı öne çıkaran kumaş ve modellerden oluşmalı. Aynı şey ayakkabılar için de geçerli tabi, rahat edebileceğiniz, orta yada alçak topuklu ayakkabı, çimenlerin üzerinde daha kolay yürümenizi sağlayacak. Yaz gelinliklerinde çiçek aksesuvarları öne çıkıyor. İki parçalı gelinliklerde büstiyer dantelden ve etek organze kumaştan dikilirse çok dah şık ve zarif bir modele ulaşmak mümkün. Özellikle çiçeklerden oluşan Fransız danteli tercih edilebilir. Saçlar da çiçeklerle süslenerek doğayla bir bütünlük ve uyum sağlanabilir. Duvaklarda ise kısa olanlar tercih ediliyor. Yaz gelini de olsanız, kış gelini de olsanız, gelinliğin maliyeti değişmiyor.

Yaz, çiçeğin bol olduğu bir mevsim. Her çeşit gül, yaban gülleri, ortanca, lisyantus yazın en çok kullanılan çiçekler. Mekanın süslemesinde, masalarda, gelinlik tasarımında ve gelin çiçeğinde, gelin yolunda kullanılan çiçekler, bir yaz düğününün olmazsa olmazları arasında.

Eğer kır düğünü gerçekleştirecekseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bunlardan en önemlisi mekanın şehre olan mesafesi. Konukların özellikle gece dönüşlerinde elverişli bir mekan olmasına özen göstermeli, mekanın altyapısının uygunluğunu atlamamalısınız. Kötü hava şartlarını düşünmeyi ihmal etmeyin. Kır düğünlerinde yemeğin ve servisin özenli olması, ağır ve ağdalı mönüler seçilmemesi önemli püf noktaları.

Davetiyelerde mutlaka düğünün bir kır düğünü olduğunun belirtilmesi gerekiyor ki, konuklar o mekana uygun kıyafet ve ayakkabı seçimi yapabilsin. Bir de kır düğünü yapıp yaldızlı bir davetiye hazırlamaya kalkmayın. Kır düğününde kullanılan dekorasyon malzemeleri, gelinlik, el çiçeği vs. yere ve mekana uygun bir konseptte olmalı.

Pasta da renk ve tasarımıyla düğünün bir yaz düğünü olduğunu hemen belli etmeli. Yaz düğünleri için daha çok fresh tadlar tercih ediliyor. Pastanızın klasik, sportif ya da modern bir tasarımla hazırlanması, düğün konseptinize bağlı olarak değişebilir. Ama pastanın lezzeti ve tasarımının yanı sıra, konuklarınıza yapabileceğiniz sürprizler olduğunu da unutmayın. Nikah şekerlerini, pastanın tasarımına uygun bir sunumla hazırladığınızda, her bir detayın üzerinde özenle durmuş oluyorsunuz. Ama bu özenli hazırlık süreci için en az bir hafta ile 15 gün öncesinden siparişinizi vermelisiniz. Fiyatlar, dilim fiyatı ile pastanın tasarım ve sunum şekline göre değişiyor.

Bahar Düğünleri:

Düğün temanız Sonbahar olsun…

Baharın neşesini, yazın egzotik dokunuşlarını, kışın kristal ışıltısını yansıtabildiğiniz düğününüze şimdi sonbaharın romantik renklerini taşıyabilirsiniz.

Toprak tonlarını, gün batımı ile birlikte her yeri kaplayan güz yapraklarını çağrıştıran kavuniçini, buğday rengini ve tatlı yeşilleri davet mekânınıza romantizm katmak için kullanabilirsiniz.

Yine iri yaprak formlarında davetiyeler, hem masa ve mekân süslemesinde hem de gelin buketinde kullanabileceğiniz bordo, oranj ve sarı tonlarında mevsim çiçekleri, büyük mumlar, aynı tonlarda saten kurdeleler, loş bir aydınlatma, büyük şamdanlar hatta sararmış yapraklarıyla mekana taşıyabileceğiniz yapma sonbahar ağaçları, renkli meyve kokteylleri gibi detaylar da mevsim romantizmini düğününüze taşıyabilir.

Taze meyvelerle hazırlanmış yiyecek ve içecek ikramları davetlere hoşluk katan lezzetler. Pastanızı yine mevsim meyveleriyle hazırlatabilir, çikolata tadından vazgeçemiyorsanız sos kullanabilirsiniz.

Yavaş yavaş kapalı mekanlara taşınan sonbahar düğünlerinde altın varaklar, kristaller gibi yaz düğünleri için pek önerilmeyen süslemelere yönelebilir, düğün mekanı ile birlikte peçetelik, davetiye ve şekerler gibi detaylarda yaldız kullanabilirsiniz.

Kavuniçi, bordo, sarı, gül kurusu tonlarındaki canlı çiçeklerle birlikte kuru dallar ve yapma sonbahar yaprakları da mekan süslemesinde kullanabileceğiniz unsurlardır. Açık hava düğünlerinde sıkça gördüğümüz ahşap masa ve sandalyelerde yerini varaklı sandalyelere, görkemli işlemelerle süslü masa örtülerine, saten kumaşlı dekorlara, altın ve gümüş kaplamalı çatal bıçak ve yemek takımlı ikramlara bırakabiliyor.
 

Kış Düğünleri:

Boynu ve omuzları saran peluş ya da suni kürkten yapılmış yumuşak etoller, şallar, çarpıcı pelerinler ve straplez model gelinlikler kış düğünlerinin alımlı ve vazgeçilmez kombinasyonlarıdır. Damat siyah ya da beyaz kuyruklu bir smokin ve beraberinde buna uygun bir şapka ve palto giyebilir. Beyaz smokin giyinen damatlar için gri ya da gümüş rengi kravat ve yelek önerilir. Özellikle kış düğünlerinin vazgeçilmez gelin saçı olan şık bir topuz ve ışıl ışıl parlayan bir gelin tacı ve yumuşak bir manşon ile ısıtılan narin eller..

Böylesi göz alıcı bir gelinlik seçtikten sonra saç ve makyajınız önerilerinden sonra kış düğününde kullanılması gereken büyülü renkler olarak kestane ve gümüş rengi, parlak koyu mavi, orman yeşili ve altın rengi ve tabi ki beyaz ve zümrüt yeşilini tavsiye ediyoruz. Doğru renk seçimi ve uyumlu kullanılmış renklerle hiç şüpheniz olmasın büyülü bir kış düğünü sizi bekliyor.

Davetiyeler kış mevsimini temsil eden içerik ve imajlar yansıtabilirken davetiyede kullanılan görüntüler kış resimleri olabilir. Kullanılacak yazı rengi şüphesiz ki düğünün genelinde kullanacağınız renklerle uyumlu olmalıdır. Eğer düğün detaylarında beyaz, kristal ve gümüş kullanılmışsa davetiye yazısı da gümüş rengi olmalı ve gümüş kar tanaleri ile tercihe göre süslemeler yapılmalı. Düğününüzün her detayı birbiriyle uyum içinde olduğunda en özel gününüzün şıklığı ikiye katlanacaktır.

Düğün dekorasyonunda ve gelin buketinde kullanacağınız çiçekler kış konseptine uygun olmalı ve beyaz renk seçilmelidir. Çam kozalakları, çobanpüskülü, ökseotu gibi değişik bitkiler düğünde yer alacak her türlü çiçek aranjmanı, düzenleme için kullanılabilir. Düğün dekoru için önerilerimiz olabildiğince çok yeşil ve beyaz çiçekler, beyaz ışık, buz salkımı süslemeli ışıklar, beyaz tüller ve kar taneleriyle süslenmiş masa örtüleri.

dini düğün

 

 


 

 

kaynak: gelinin ajandası